Chwasty w eleganckim wydaniu – artystyczny projekt Ślady natury o pięknie detali roślinnych.

Katarzyna Adryjanek, Paula Kopczyk, pracownia PaKKA

 

 

Kilka lat temu Katarzyna Adryjanek i Paula Kopczyk założyły we Wrocławiu pracownię architektury krajobrazu PaKKA. Na co dzień zajmują się projektowaniem prywatnych ogrodów, a od trzech lat prowadzą jednocześnie artystyczny projekt. Ślady natury – to wciąż ewoluujący koncept,  który pozwala na prezentację roślinnego piękna na wiele sposobów.

 

Bez roślin nie byłoby nas – to bezsprzeczny fakt. Zdumiewające jest jednak to, jak różnorodnie przejawia się nasza wspólna miłość do tego pięknego świata zieleni.

Każdy z nas odnajduje ją w indywidualnym kontekście: florystyka, hodowla, projektowanie ogrodów, zajęcia terapeutyczne, ziołolecznictwo i wiele innych… roślina jako budowla czy narzędzie do uzdrawiania ciała i ducha.

Coraz bardziej doceniana jest ekologiczna wartość zieleni w miastach. Projektantów i artystów cieszy obecny trend chęci otaczania się roślinami, widoczny w ogrodach, dekoracjach wnętrz i we wzornictwie. Autorki projektu Ślady natury skupiają się na walorach estetycznych roślin, które otaczają nas na co dzień.

 

Z pozoru zwyczajne rośliny ruderalne i łąkowe, które widujemy na trawnikach czy w dziurze chodnika, nie zwracają naszej uwagi. Ich kwiatostany są zwykle niepozorne, liście mają zielony, niewyróżniający się kolor. W projekcie Ślady natury do prezentacji walorów roślin wykorzystywana jest nietypowa metoda, która potrafi zamienić zwykły chwast w dzieło sztuki.

Technika bazująca na glinie i gipsie ceramicznym pozwala wydobyć piękno detali morfologicznych każdej rośliny. Nagle ażurowy baldach dzikiej marchwi, rumianek i ostrożeń polny, tworzą najbardziej romantyczną kompozycję, jaką widzieliśmy w życiu, a zwykły mniszek lekarski  czy burak zostaje uroczym obiektem westchnień gości, którzy odwiedzają nasz dom. Roślinne reliefy, które tworzymy, pozwalają ukazać najpiękniejsze momenty z życia roślin, zatrzymując ich ulotność. Zabiegany w dzisiejszych czasach nawet przypadkowy odbiorca wreszcie ma czas, aby dostrzec unikalne piękno ukryte w szczegółach każdej pracy. Nie potrzebna jest już jaskrawa paleta barw, wystarczają stonowane, pastelowe odcienie lub zupełnie surowe formy, którym nadajemy barw własną wyobraźnią. Kształt obiektów i kompozycja odgrywają najważniejszą rolę – czasami statyczną, momentami dynamiczną.

 

Przygotowanie każdego pojedynczego obrazu to wieloetapowy proces, wymagający precyzji i cierpliwości. Aksamitna powierzchnia gliny nie wybacza niezaplanowanych ruchów artysty, pokaże na odlewie każdy, najmniejszy fragment i fakturę odciskanego materiału. Wykorzystanie odpowiednich materiałów wykończeniowych i zabezpieczających to efekt wielu nieudanych prób i błędów.  Finalnie wypracowana autorska technika zostaje wciąż modyfikowana w zależności od zlecenia i pożądanego efektu dekoracji. Podstawową recepturą projektantki dzielą się na kameralnych warsztatach, które organizują raz lub dwa razy do roku.

 

Praca z naturalnymi materiałami, jakimi są rośliny, sprawia przyjemność, oddziałuje na sensorykę, wycisza i pozwala spełnić artystyczne fantazje oraz poszerzyć wiedzę z zakresu botaniki. Reliefy roślinne znajdują zastosowanie przy odnowieniu obiektów użytkowych, jak wieszaki na ubrania, lustra, a także jako dekory ścienne zamontowane wraz z kaflami ceramicznymi w kuchni.

Okazjonalnie przygotowano na zamówienie unikalne reliefy bukietów ślubnych oraz nietypowe kompozycje roślin o wartości sentymentalnej.

Do tej pory w ramach działań ‚Śladów Natury’ zaprezentowano kolekcję prac podczas wystawy w Arboretum Wojsławice w 2019 roku i zorganizowano trzy spotkania warsztatowe.

Ponadto w ofercie Ślady natury znajdą Państwo srebrną biżuterię z motywami roślinnymi, która cieszy się coraz większą popularnością.

Bieżące informacje znajdą Państwo na naszych stronach internetowych i portalach społecznościowych.